W OSTATNIM NUMERZE PRZEGLĄDU EPIDEMIOLOGICZNEGO 3/2017

31-01-2018

W numerze 3/2017 publikujemy 12 artykułów w dziale Kronika epidemiologiczna, w tym: ogólny o chorobach zakaźnych występujących w Polsce w 2015 roku oraz szczegółowe, m.in. o chorobach zwalczanych drogą szczepień oraz o wzw typu A,B,C, HIV/AIDS i gruźlicy.

 W dziale Problemy zakażeń polecamy artykuł na temat raka wątrobowokomórkowego - autorzy omawiają na podstawie własnych badań wśród pacjentów z północno-wschodniej Polski występowanie i cechy kliniczne HCC, współistnienie tego typu nowotworu z marskością wątroby, zakażeniami HCV/HBV oraz NASH. W artykule oceniono również przydatność alfa-fetoproteiny w diagnostyce i monitorowaniu leczenia. HCC.

W tym samym dziale stomatolodzy przedstawiają etiologię, patogenezę i epidemiologię ropni okołowierzchołkowych – głównej przyczyny utraty zębów na całym świecie. Ropnie tkanek okołowierzchołkowych wywoływane są najczęściej przez bakterie beztlenowe i względnie beztlenowe, a ustalenie czynnika etiologicznego jest trudne i coraz częściej wymaga wykorzystania metod molekularnych.

W dziale Zdrowie publiczne znajdą Państwo m.in. artykuł na temat wiedzy i świadomości pacjentów w zakresie czerniaka skóry. Na podstawie  badania kwestionariuszowego określano świadomość w zakresie profilaktyki nowotworów skóry, wiedzę o czynnikach ryzyka czerniaka skóry i zachowaniach prozdrowotnych oraz badano źródła pochodzenia tej wiedzy.

Zapraszamy do lektury.

« powrót