W OSTATNIM NUMERZE PRZEGLĄDU EPIDEMIOLOGICZNEGO 3/2016

05-12-2016

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru PE -  w numerze 3. opublikowano m. in. 11 artykułów z działu Kronika epidemiologiczna, w tym artykuł omawiający sytuację epidemiologiczną wścieklizny w Polsce w latach 2013-2014 oraz grypy w 2013 roku i sezonie epidemicznym 2013/2014. W artykule nt. grypy autorzy zwracają uwagę na wciąż niską liczbę osób poddających się szczepieniu przeciw grypie pomimo prowadzonych regularnie kampanii propagujących szczepienia jako najskuteczniejszą metodę profilaktyki.

W dziale Problemy zakażeń polecamy artykuł przedstawiający morfologię i wybrane mechanizmy ułatwiające kolonizację żywicieli przez krętki Borrelia burgdorferi. Poznanie tych mechanizmów może być przydatne w zrozumieniu niezwykłych zdolności przeżycia tej  bakterii w relacji kleszcz – kręgowiec oraz patogenezy zmian chorobowych w boreliozie.

W tym samym dziale publikujemy artykuł autorów z Białorusi zawierający charakterystykę epidemiologiczną i kliniczną zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu w obwodzie grodzieńskim.

 Kolejnym interesującym artykułem w dziale jest opis przypadku ostrej niewydolności wątroby, do której doszło w trakcie leczenia pzw typu B pegylowanym interferonem alfa-2a u pacjentki z koinfekcją parwowirusem B19 i HBV.

W dziale Zdrowie publiczne znajdą Państwo m.in. artykuł na temat możliwości i ograniczeń w wykorzystaniu sieci Internet jako narzędzia do prowadzenia kwestionariuszowych badań epidemiologicznych on-line. Zachęcamy również do przeczytania opracowania przedstawiającego historię, działalność  i  polską współpracę z Cochrane Collaboration – międzynarodową organizacją, której celem jest tworzenie i upowszechnianie wiarygodnych danych naukowych.

« powrót