Ukazał się drugi zeszyt Przeglądu Epidemiologicznego w 2018 roku

16-08-2018

   Pierwsza część 2. numeru zawiera 7 artykułów w dziale Kronika epidemiologiczna, w tym artykuł wstępny „Choroby zakaźne w Polsce w 2016 r.,” z obszerną tabelą o zachorowaniach i zgonach. Najliczniejsze zachorowania wśród chorób podlegających nadzorowi epidemiologicznemu wystąpiły w grupie zakażeń górnych dróg oddechowych klasyfikowanych jako „grypa i podejrzenia zachorowań na grypę”. Poważnym problemem epidemiologicznym był wzrost zapadalności na krztusiec o 37,9% w stosunku do poprzedniego roku i o 225% w porównaniu z medianą z lat 2010-2014.
   W 2016 r. wzrosła zapadalność na zakażenia jelitowe bakteryjne wywoływane przez Clostridium difficile i Salmonella, oraz na zakażenia wirusowe wywołane przez norowirusy i rotawirusy.
  Wzrosła liczba nowo wykrytych przypadków wzw typu C, a także nowo wykrytych zakażeń HIV. Drogą transmisji w 70% zakażeń HCV były zabiegi medyczne, a w 73% zakażeń HIV – kontakt seksualny pomiędzy mężczyznami.
    W dziale „Problemy zakażeń” opublikowane są  cenne artykuły  o zapobieganiu i zwalczaniu stanów zapalnych żył obwodowych, związanych z kaniulacją, a także badanie jednoośrodkowe dotyczące skuteczności terapii opartej na artesunacie u chorych na malarię.

« powrót